Pałace i Zamki na Dolnym Śląsku

Pełen tajemniczych zakątków Dolny Śląsk co roku przyciąga turystów swoim niezwykłym bogactwem kulturowym. Oprócz oryginalnych zabytków, parków, muzeów i miejsc kultu religijnego potencjał województwa dolnośląskiego stanowią także piękne i okazałe zamki oraz pałace. Miłośnicy aktywnego zwiedzania koniecznie powinni wybrać się na wycieczkę, przebiegającym przez teren województwa, Szlakiem Zamków Piastowskich. To trasa o długości 146 km, oznaczona kolorem zielonym, która rozpoczyna się w zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, przebiega przez Książ, Zamek w Bolkowie (obiekt należący w przeszłości do książąt Świdnicko-Jaworskich), Zamek Bolczów, Jelenią Górę, Siedlęcin oraz Wleń. Szlak dobiega końca na Pogórzu Kaczawskim, gdzie zlokalizowany jest Zamek Grodziec. Trasa obejmuje aż 15 starych, zabytkowych obiektów, w których można się zapoznać z bogatymi dziejami budowli, zobaczyć dawne komnaty i pomieszczenia.

ksiazJednym z najbardziej znanych zamków, znajdujących się na trasie jest Książ (http://www.ksiaz.walbrzych.pl/), gdzie zwiedzić można m.in. przepiękne barokowe salony: Zielony, Biały, Chiński, Salon Gier i reprezentacyjną Salę Maksymiliana. Na terenie obiektu znajduje się również tzw. „Skałka Szczęścia”. Przez zamek prowadzi kilka specjalnie wytyczonych tras: „Śladami Hochbergów”, „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”, „Trasa szlakiem Daisy” oraz „Książ Barokowy”. Turyści pragnący poczuć niezapomniany dreszczyk emocji mogą się udać na nocne zwiedzanie, które odbywa się w tajemniczej i nieco mrocznej atmosferze. Na odważnych czekają dodatkowe, dostarczające zastrzyku adrenaliny, atrakcje.

Wśród znanych obiektów pałacowych na Dolnym Śląsku wyróżnić należy również Wojanów. Budowla została wzniesiona w stylu neorenesansowym w  XIX w., na życzenie króla Fryderyka Wilhelma III, który przekazał go w prezencie ślubnym swojej córce Luizie. Wokół pałacu roztacza się przepiękny park krajobrazowy.

kliczkowJedną z najbardziej rozpoznawalnych twierdz w obrębie województwa dolnośląskiego jest także zamek w Kliczkowie. Jego historia związana jest z okresem panowania książąt Świdnicko-Jaworskich. Dziś wewnątrz obiektu zobaczyć można okazałe, bogato urządzone sale. U podnóża zamku usytuowany jest zaś przepiękny Folwark Książęcy.

Głodni wrażeń podróżnicy powinni się także udać do zamku Czocha, który kusi malowniczymi widokami, wspaniałą architekturą i niezwykłym położeniem. Jego mury zostały wzniesione w XIII w. jako twierdza obronna. Przeszłość obiektu owiana jest tajemnicą. Zwiedzając go zapoznać się można z licznymi legendami, które nadają zamkowi niepowtarzalną aurę.

Podróżując po Dolnym Śląsku warto również zawitać do wzniesionego w  XIV w. zamku Chojnik. Surowe kręte mury, tajemnicze przejścia i krótkie tunele sprawiają imponujące wrażenie.

Dla tych, którzy nie planują udawać się w dłuższą podróż po Dolnym Śląsku, idealną wyprawą może się zaś okazać wycieczka do Kowar, gdzie znajduje się specjalny Park Miniatur. Turyści zobaczą tutaj modele większości pałaców i zamków usytuowanych w obrębie województwa, a przewodnicy opowiedzą historię każdego z nich.

Dla zainteresowanych zorganizowanym zwiedzaniem polecamy http://www.wroclawcitytour.pl/zamki-i-palace-dolnego-slaska